WASHINGTON COUNTY CAREER CENTER CLASS OF 2020

*(V) = Valedictorian

Auto Collision/Custom Paint & Graphics

Instructor: Mr. Paul Westbrook

Zane M. Aiken

Isabella J. Dunivant

Bobby L. Hartleben

Levi S. Johnson

Landon C. Kesterson

Ronald D. Myers, III

Jacob R. Offenberger

Steven A. Osborne

James I. Peck

William P. Perine

Dakota R. Rinehart

Levi G. Roberts

Zackary J. Saunders

Isaac D. Seevers

Jordan L. Wriston

Auto Mechanics

Instructor: Mr. Dave Everson

Alexei M. Chapman

Nathan A. Deem

Kyle D. Derenberger

Thomas A. Griffith

Elyza A. L. Hall

Gerald R. Jones

Nathan C. Kephart, Jr.

Hunter R. Lutz

Nicholas R. Massey

Liam C. Miller

Alex C. H. Ott

Brett A. Saffell

Joshuah L. Sandford

Kenneth R. Sparks

Nicholas C. Tillas

Rusty B. Weaver

Landon M. Yoak

Building Technology/Carpentry

Instructor: Mr. Ken Gebhart

Craig D. Barth

Dain E. Chesser

Elijah Z. Fickiesen

Treyan M. Ford

Gabriella M. S. Grabow

Anthony T. Littleton

Kyle B. Moore

Seanathan W. Murphy

Tyler C. Powell

Zachary C. Raines

Dakota J. Robinson

Caleb L. Smith

Alexandra H. Stout

Le B. Ward

Cameron W. M. Wheeler

Brandon M. Wright

Cosmetology

Instructor: Mrs. Phyllis Boyd

Cortlyn J. Anthony

Shelby R. Arnold

Nisha N. Hart

Mackenzie L. Hess

Carissa D. Hickman

R’Tiyana R. Jackson

Stormy J. Lockhart

Emily R. McGee

Laken A. McMaster

Arcadia A. Miller

Olivia M. VanGorden-Brock

Diesel Truck Mechanics

Instructor: Mr. Shayne Garner

Faith N. Chichester

Benjamin N. Cline

James T. Jones

Stephen C. Kapple

Levi R. Laskowski

William E. McCartney

Dylan W. Merrow

Gabriel B. C. Pritchett

David D. Ritchie

James T. Smith

Christian J. Toland

Alex C. Wallace

Digital Marketing

Instructor: Mrs. Lynette Snyder

William M. Casteel, Jr.

Samantha D. Davis

James D. Demster

Austin B. Goosman

Eden N. Hart

Lindsay M. Heiss

Hannah D. L. Smith

Maddison N. Smith

Alexander T. Valentine

Myka S. Vandine

Jasmin A. Wagner

Hallie D. Walker

Aaron R. Wildman

Electricity

Instructor: Mr. Jeff Canterbury

Cole A. Alkire

Michael S. Craig

Joseph P. Greenwalt, Jr.

Gavin A. Hilliard

Stephen J. Hogue

Joshua M. Hupp

Devon M. Knowlton

Jeffrey J. Males

Joseph M. Mills

Dakota L. Morris

Dylan M. Murphy

Tanner B. Pryor

Cole D. Schafer

Zane R. Stackpole

Devin C. Winstanley

Graphic Design & Video Production

Instructor: Mr. Christopher Palmer

Emily M. Beaver

Bradley C. Bee

Pamela J. Billy

Noah R. Curry

Jericha M. Cuthbertson

Cassidy H. Davis

Ashton N. Franks

Theodore J. Johnson

Madison E. Lee

Emily R. Lockhart

Elisa G. Masselli

Ethan T. Maxon

Marcella J. A. Maxon

Hunter D. Morris

Thomas X. Pederson

Charles E. G. R. Reeves

Matthew I. Reid

Dalton R. Smith

Shyauna J. Stewart

Jackson P. Wesel

Heavy Equipment

Instructor: Mr. Dan Dailey

Adam G. Bookman

Jakob J. Carpenter

Dylan L. Grayson

Hayden C. Miller

Jeffrey B. Moody

Jacob B. Nelson

Abigail J. R. Nichols

Nathaniel G. Payne

Mason A. S. D. Schaad

Jaycob A. Seevers

Cody W. Sloan

Kyle W. Waldron

Nathaniel J. Wigal

Ryan A. Wotring

Landscape Construction & Turf Management

Instructor: Mr. Jason Lipot

Lydia K. Arnett

Lindsey D. Barker

Nathan R. Bradford

Jacob M. Cline

Matthew T. Lamp

Anthony M. Murphy

Desarae N. Parker

Tyler V. Prunty

Hunter M. Ross

Shawn E. Strahler

Kaleb R. Tait

Zachariah M. V. Wilson

Masonry

Instructor: Mr. Casey Strahler

Canaan I. Davis

Austyn W. Flesher

Bryce A. Gibbs

Luke G. Roberts

Austin W. Sargent

Medical College Prep

Instructor: Mrs. Robin Wright, B.S.N., R.N.

Ashley D. Farnsworth

Kylie J. Hahn

Rachael L. Hall

Lacey M. Hays

Alyssa R. James

Mckenzie F. Kilkenny (V)

Julie A. M. Lucas

Mahela J. Mankins

Sakara A. Moore

Kaya D. Nicewarner

Bailey J. Owens

Natalie N. Ponchak

Katelyn M. Roser

Levi D. Sprouse

Brody E. R. Weekley

Alyssa N. Westfall (V)

Abbie L. Williams

Elyssa L. Williams

Patient Health Care

Instructor: Mrs. Kimberly Miller, B.S.N., R.N.

Katelyn C. Allman

Jeremiah C. Austin

Sierah L. Caldwell

Jaidyn L. Dearth

Olivia P. Dibert

Chloe L. Douglas

Madison J. English

Paige L. Hopkins

Shyli R. O’Brien

Araya M. Powell

Chasity N. Preston

Wesley G. Schaad

Mayleigh N. Seagle

Bailey M. Smith

Adah J. Smitley

Georgia M. Trus

Sports Medicine & Exercise Science

Instructor: Mrs. Lauren Copen, MS, ATC, AT, CSCS, CFT

Matthew F. Brand

Andrea L. Cassady

Cynthia J. M. Crim

Eric J. Dotson

Matthew R. Eickert

Nicole P. Floyd

Nicholas W. Godfrey

Kylea A. Heydt

Savannah B. Knotts

Allie W. Lemon

Jaelyn L. Ludwig

Emma G. Pfeiffer

Tori K. Roberts

Preston L. Rowland-Demster

Brandon D. Simoniette (V)

Gabriel L. Villarrueta

Kynalyn L. Waderker

Zane A. Wallace

Welding

Instructor: Mr. Keelan McLeish

Joshua I. Austin

Nicholas E. Bowersock

Max W. Brooker

Gage A. Clark

Isaac C. Colgrove

Levi J. Cox

Samuel M. Goubeaud

Brianna N. Greene

Matthew C. Hoon

Corey A. Koon

Cade A. Lang

William L. Mahan

Marcus R. Martin

John A. McElroy

Reed J. McKinney

Benny M. L. Mikes

Seth E. Morton

Brady J. Oberdier

John L. Shoup

Elijah C. Teters

Derek L. Wheeler

9 views
Contact Information

The Career Center High School
21740 State Route 676
Marietta, OH 45750

Phone: (740) 373-2766
Fax: (740) 376-2244

Should you need to report a positive Covid-19 test or case to the Career Center, please call 740-373-2766, extension 1160.

 © Copyright 2021